Мнучин: Хуавеи е прашање на национална безбедност, а не трговија

Од:

Министерот за финансии на САД Стивен Мнучин изјави денеска дека чекорите кои ги презема американската влада против кинеската телекомуникациска компанија „Хуаве технолоџи“ се однесуваат на прашања од националната безбедност и немаат врска со трговијата.

– Како што цело време и зборувавме, разговорите околу Хуавеи се всушност разговори кои се однесуваат на националната безбедност и тие се одвоени од трговијата, изјави Мнучин во интервју за Си-Ен-Би-Си.

Кинеско-американските трговски преговори се влошија кон почетокот на мај, кога дојде до зголемување на американските тарифи на кинеската стока во вредност од 200 милијарди долари и забраната за американските компании да соработуваат со Хуавеи. Пекинг одговори со тарифи на 60 милијарди вредниот увоз на американска стока.

Би можело да ве интересира

Американските сили се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Ана Ололовска

Американскиот министер за одбрана допатува во Авганистан

Ана Ололовска

Еспер: Американските војници од Сирија ќе бидат стационирани во западен Ирак

Ана Ололовска

Нови американски санкции за Куба

Ана Ололовска

Министерството за енергетика на САД одби да предаде документи во полза на истрагата за импичмент на Трамп

Ана Ололовска

Суд во Њујорк го прогласи братот на претседателот на Хондурас за виновен за трговија со кокаин

Ана Ололовска