Млад човек во Тексас ја убил девојка си затоа што абортирала

Од:

Млад човек од Тексас убил девојка бидејќи дознал дека абортирала во Колорадо. Харолд Томпсон (22) ја застрелал Габриела Гонзалес (26) на паркингот, веднаш откако таа се спротивставила на неговиот обид да ја задави. Инаку, Тексас ги забрани абортусите по шест недели бременост во септември 2021 година.

Сепак, абортусите во Тексас се речиси целосно стопирани откако Врховниот суд на САД гласаше за поништување на одлуката Ро против Вејд, со што се легализираше абортусот на национално ниво. Споменатата одлука е донесена минатото лето, а после тоа абортуси во Тексас се прават само во случаи кога животот на трудницата е во опасност.

Убиената девојка во средата се нашла со нејзиното момче на паркинг во Далас. Таа се вратила од Колорадо претходната вечер. „Се верува дека осомничениот бил татко на детето. Осомничениот не сакал (Гонзалес) да абортира“, велат од полицијата. Има и снимки од надзорните камери од паркингот, пишува Гардијан.

На видеото се гледа како Томпсон вади пиштол и пука на девојката во глава. Гонзалес потоа паѓа на земја и Томпсон пука во неа неколку пати пред да побегне од местото на настанот. Тој беше уапсен подоцна истиот ден и се наоѓа во затвор во Далас без кауција.

На местото на настанот била и сестрата на убиената, која слушнала пукање. Друг сведок видел дека Томпсон се обидува да ја задави Гонзалес, а таа не можела да повика полиција бидејќи немала мобилен телефон. Во моментот на убиството, Томпсон веќе се соочуваше со обвинение за напад на член на семејството.

Би можело да ве интересира

Силно торнадо носеше се пред себе: Објавена застрашувачка снимка

ВИДЕО: Студентите на пропалестинските протести во Тексас се судрија со полицијата

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Големиот пожар во Тексас ја зема првата жртва

(ВИДЕО) Огромен конвој камиони оди кон Тексас, Трамп се обидува да го заглави договорот за мигрантите

Катерина Ѓуровски

Тексас го предупреди Бајден: Најголемата грешка што можеш да ја направиш е да се судриш со нашата армија“

(ВИДЕО) Тексас му се закани на Бајден: Ако доведе трупи ќе одговориме со сила