Мишел: Геноцидот во Сребреница еден од најмрачните моменти во модерната европска историја

Од:

Геноцидот во Сребреница е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја. Вака изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по повод 27- годишнината од масакрот во Сребреница, Босна и Херцеговина, објави весникот „Дневни аваз“.

dobivaj vesti na viber

Трагедијата нè потсетува дека треба да продолжиме да работиме заедно за мир во Европа и Босна и Херцеговина да стане дел од Европската Унија, смета Мишел.

„Нашите срца и мисли се со жртвите и со нивните семејства“, напиша меѓу другото Мишел на Твитер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шарл Мишел бара суспензија на Русија од Советот за безбедност на ОН

А1он

Борел: Додека ја држи Сребреница во своето срце, ЕУ цврсто стои зад БиХ и Западен Балкан

Во Скопје се одбележува 11 Јули-Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Австрискиот Парламент усвои Резолуција за геноцидот во Сребреница

Мишел за францускиот предлог: Вие одлучувате, свесни сме за загриженоста за националниот идентитет

Кристијан Ландов

Протестите, јавноста, професорите, не го убедија Ковачевски да се одбие францускиот предлог

Катерина Павлова-Николовска