Вучиќ: Утврдено е дека Србија не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница

Од:

Пред Меѓународниот суд на правдата беше утврдено дека Србија на ниту еден начин не е одговорна за наводниот геноцид во Сребреница, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ при посетата на саемот во Мостар.

Одговарајќи на новинар од Сараево кој изјави дека Србија е прогласена за виновна пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг затоа што не спречила геноцид, тој рече дека таа не треба да измислува и дека секако е направено страшно злосторство, но дека Србија не е одговорен за геноцид.

Тој изјави дека кога Србија ќе поднесе предлози за резолуции за, на пример, Јасеновац или Крагуевац, Краљево, Јајинци и многу други места за егзекуција, нема да каже кој го извршил тоа.

„Во Сребреница секако беше извршено страшно злосторство. И не беше проблем некој да дојде и да покаже побожност и жалење и се останато. И сите беа одговорни за тоа. Само ве молам, не измислувајте и не шпекулирајте за пресуди кои не се такви какви што ги изнесувате“, рекол Вучиќ.

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека во Сараево за време на опсадата биле убиени повеќе Срби отколку во Сребреница.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ: Многу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

Катерина Ѓуровски

Во Бања Лука беше исвиркана химната на БиХ, играчите на Борац го игнорираа знамето

Предраг Петровиќ

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

Предраг Петровиќ

Вучиќ во ОН: Оваа резолуција ќе ја отвори Пандорината кутија

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Предраг Петровиќ

Карлеуша ја нападна Северина за Сребреница: „Кукло, употреби ја главата за размислување, не само за ботокс

Предраг Петровиќ