Меркел: Потребни се мерки против „агресивните тенденции“ на Иран

Германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со кралот на Јордан, Абдулах, изјави дека се потребни мерки против „агресивните тенденции“ на Иран на Блискиот Исток.

Кралот Абдулах истакна дека е можно да се воспостави мир во регионот дури откако Палестинците ќе добијат држава, со Ерусалим како главен град.

Предвидено е Меркел денеска да го посети и Јорданско-германскиот универзитет во Аман, каде ќе има средба со студентите.

Би можело да ве интересира

Состанок на големите сили со Иран на 28 јули во Виена

Ана Ололовска

Јахангири: Меѓународна поморска коалиција само ќе внесе несигурност во Заливот

Ана Ололовска

Рохани: Ние сме чувари на безбедноста во Персискиот Залив

Ана Ололовска

Иран и порача на Америка дека го следи секое движење на нејзини бродови во Перискиот Залив

Ана Ололовска

Француско-германскиот предлог за мигранти го прифатиле 14 земји

Ана Ололовска

Германија ќе го исполни барањето на НАТО да троши 2% од БДП за одбрана до 2024, тврди бриселски весник

Ана Ололовска