Меркел: Ја почитувам одлуката на Меј

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел „со почит” ја прифати одлуката на британската премиерка Тереза Меј да поднесе оставка, а претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, рече дека е „храбра жена, која многу ја почитува”.

Портпаролката на ЕУ, Мина Андреева, рече дека било емотивно за Јункер да го гледа обраќањето на Меј, во кое објави дека ќе поднесе оставка на 7 јуни како лидер на
Конзервативната партија, односно и на премиерката функција, и дека лично не е среќен поради тоа.

Таа додаде дека Јункер ќе го почитува наследникот на Тереза Меј и дека ќе воспостави работен однос со него.

Портпаролката на германската канцеларка рече дека Меркел ќе продолжи да соработува со наследникот на Меј на спроведување на мирен брегзит.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Редовен октомвриски самит на лидерите од ЕУ

Ана Ололовска

Шефот на Бундесбанка поднесе оставка

А1он

Димитров: Подобро да сме изненадени од добра вест, бидејќи имаме доволно искуство од разочарувања

А1он

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он