Меѓусебни судири на џихадистите во Идлиб

Од:

Сириската екстремистичка организација Тахрир ал Шам, блиска до Ал Каеда вчера егзекутира десет припадници на Исламска држава во провинцијата Идлиб.

Според Тахрир ал Шам, погубувањето е одмазда за самоубиствениот бомбашки напад на ИД, што се случи во петокот во еден ресторан во Идлиб, при што загинаа најмалку седум лица.

Припадници на Тахрир ал Шам пред нападнатиот ресторан ликвидираа 10 мажи, пукајќи им во глава.

Тахрир ал Шам и ИД имаат иста екстремистичка идеологија, но двете џихадистички групи со години се во судир.

Тахрир ал Шам е главна џихадистичка групација во североисточна Сирија, со силно присуство во Идлиб, додека ИД речиси ги изгуби сите територии во Сирија.

Би можело да ве интересира

Сирискиот претседател Асад го потпиша указот за општа амнестија во земјата

Ана Ололовска

Повредени 25 луѓе при експлозија на автомобил-бомба во Сирија

САД ќе испратат 150 војници за заедничко патролирање со турските сили во Сирија

Ана Ололовска

Војната во Сирија навистина заврши, тврди Лавров во интервју за руски весник

Ана Ололовска

ОН: Околу 400 деца годинава починаа во сирискиот бегалски камп ал-Хол

Ана Ололовска

Ердоган: Турција не може да прими нов бегалски бран од Сирија