Мегаскандал во Австрија: Курц му праќал бакнежи на државен службеник

Од:

Австриските медиуми дојдоа до дел од пораките кои полицијата ги пронашла во телефонот на поранешниот секретар во Министерството за финансии, Томас Шмид, а кои се упатени кон австрискиот канцелар Себастијан Курц. Во интензивната преписка, се среќаваат и пораки како „Ќе добиеш се што ќе посакаш“, проследено со три емотикони со бакнежи, и „Толку сум среќен. Си го сакам својот канцелар“, што предизвика шпекулации околу природата на нивниот однос.

Томас Шмид, кој е под истрага за случајот „Ибица“, бил приведен, а неговиот телефон го запленила полицијата. Иако сите содржини во телефонот биле избришани, форензичарите успеале да стигнат до фајловите на поранешниот државен секретар. Освен пораките со бакнежи кои наводно ги упатил канцеларот кон секретарот, во телефонот на Шмид се пронајдени и преку 2.500 експлицитни фотографии, пишуваат медиумите.

Според извештаите, пораките датираат неколку недели пред во јавноста да биде објавена аферата „Ибица“ – скандал кој ја сруши австриската влада, откако беше објавена тајно снимено видео од шпанскиот остров на кој членови на десничарски партии разговараат со жена која се претставила како роднина на руски бизнисмен.

Би можело да ве интересира

Курц: Пандеммијата помина, освен за невакцинираните

Ана Ололовска

Австриец една година ја криел мртвата мајка поради пензијата

Ана Ололовска

Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

А1он

Две третини од повратниците од Западен Балкан во Австрија се заразени со коронавирус

Ана Ололовска

Поранешниот австриски вицеканцелар осуден на затворска казна за корупција

А1он

Курц не го менува својот цврст став кон бегалците

Ана Ололовска