Медведев: Имавме илузии дека ќе живееме во хармонија со Европејците и со САД, тоа се распадана

Од:

Поранешниот руски претседател и премиер Димитриј Медведев изјави денеска дека светот веројатно е на работ на нова светска војна и дека ризиците од нуклеарен конфликт растат. „Светот е болен и многу веројатно е на работ на нова светска војна“, рече Медведев, кој моментално ја извршува функцијата заменик-претседател на моќниот Совет за безбедност на Путин.

Тој рече дека таквата нова светска војна не е неизбежна, но дека ризиците од нуклеарен конфликт се зголемуваат и се посериозни од загриженоста за климатските промени.

Тој додаде дека целите на „специјалната воена операција“ ќе бидат остварени, а на прашањето како го оценува нејзиниот напредок, тој одговори дека тоа е сложено прашање. „Можам само да кажам дека сум апсолутно убеден дека ќе се остварат сите цели што ги постави претседателот на нашата земја пред нашите војници за извршување на специјална воена операција“, посочи Медведев.

„Денес не се соочуваме со украинската армија, туку со целата организација на Северноатлантскиот договор и ова е навистина необјавена или специјална прокси војна, како што понекогаш се нарекува, што западниот свет ја води против нашата земја. Затоа мораме да се бориме со целото НАТО, земајќи ја предвид испораката на оружје и, искрено да речеме, обуката на украинскиот воен персонал и многу други фактори“, рече Медведев.

„Специјалната воена операција е нашиот одговор на бескрајното проширување на НАТО. И јас и моите соборци и колеги имавме некои илузии во 1990-тите дека ќе почнеме да живееме во хармонија со Европејците и САД и дека повеќе нема да бидеме непријатели и дека повеќе нема да се судриме. Сепак, сето тоа се распадна“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Москва: САД и Британија му помогнаа на Киев во нападот на Севастопол

ISW: Русија регрутира поранешни припадници на „Вагнер“

Шојгу откри колку долго ќе трае војната

Бугарите обвинети за шпионажа во корист на Русија изведени пред британскиот суд

Овации во канадскиот парламент за Украинецот кој се борел на страната на нацистите, премиерот Трудо вели дека целата земја е засрамена

Предраг Петровиќ

Командантот на руската Црноморска флота се појави денеска, еден ден откако Киев објави дека е убиен