Малезија најави укинување на смртната казна

Од:

Малезија денеска најави укинување на смртната казна, која сега е предвидена за многу кривични дела.

Министерот за правда, Ван Џунади Туанку Џафар, рече дека Владата ќе разгледа предлози за други казни за 11 кривични дела кои носат смртна казна според важечките закони, како и за 20 други дела, за кои судовите не мора, но можат да изречат смртна казна.

– Одлуката за ова прашање покажува дека приоритет на Владата е да обезбеди заштита и гарантирање на правата на сите, што ја покажува транспарентноста на државниот врв во подобрувањето на динамичниот казнено-правен систем, рече Џафар.

Собранието треба да гласа за законот за укинување на смртната казна откако пратениците ќе поднесат амандмани.

Во Малезија повеќе од 1.300 луѓе чекаат смртна казна, најмногу поради трговија со дрога. Казната се извршува со бесење.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Феро Инвест се претстави на саем за хидроелектрани во Малезија

Горан Наумовски

Кремљ: Не бевме вклучени во соборувањето на MH17 во источна Украина во 2014 година

Ана Ололовска

Во свлечиште загинаа 16 лица, повеќе од 17 се водат за исчезнати

Горан Наумовски

Москва не ги дава осудените нејзини државјани кои се виновни за соборувањето на малезискиот авион

Горан Наумовски

Доживотен затвор за тројца проруски сепартисти за соборувањето на малезискиот авион во 2014 година над Украина

Горан Наумовски

Сопругата на поранешниот премиер на Малезија прогласена за виновна за корупција

А1он