Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

Од:

Регионалните власти во Мадрид денеска објавија нови ограничувачки мерки насочени кон намалување на бројот на заразени со коронавирус во таа област.

Според Паис, наредбите на Владата ќе стапат на сила од понеделник.

Новите мерки вклучуваат ограничувања на движењето, кои влијаат на луѓето во 37 основни здравствени области, од кои 26 се во шест области на градот Мадрид, а останатите во други општини во регионот Мадрид.

Регионалната лидерка Изабел Дијаз Ајузо рече дека ќе има ограничено движење во областа, вклучително и во градот Мадрид, области кои се најмногу погодени од вирусот, што може да загрози повеќе од 850.000 луѓе.

Таа наведе дека пристапот до паркови и јавни места ќе биде ограничен, како и собири до шест лица, но дека луѓето нема да бидат спречени да одат на работа.

– Мораме да избегнеме карантин, мора да избегнеме економска катастрофа, рече Дијаз Ајузо на прес-конференција.

Во Шпанија, во четвртокот беа пријавени повеќе од 11.000 нови случаи на коронавирус, а 162 лица починаа.

Вкупно, досега повеќе од вирусот во Шпанија се заразија 625.000 луѓе, а 30.400 починале, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Луѓето со одредена крвна група поотпорни на Ковид-19

Ана Ололовска

Во Косово 14 починати, 639 се новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Во Албанија 545 новозаразени, 397 оздравени и 16 починати од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов негативен рекорд во Грција со 121 починат од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Англија бесплатно ќе дели витамин Д на ризичните групи граѓани

Ана Ололовска

Во Србија рекорден број смртни случаи на дневно ниво од последици од Ковид-19

Ана Ололовска