МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

Од:

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да почитуваат пет принципи за заштита на украинската нуклеарна централа Запорожје, навестувајќи дека тој не го обезбедил нивното ветување за заштита на централата.

Гроси со месеци се обидуваше да воспостави договор што ќе го намали ризикот од катастрофална нуклеарна несреќа предизвикана од воени активности како што е гранатирањето на најголемата нуклеарна централа во Европа, која се наоѓа во Украина, но повеќе од една година е под руска окупација.

Меѓу неговите пет принципи се дека не треба да има напад врз или од централата и дека централата не треба да служи како база за тешко оружје како што се ракетни фрлачи, артилериски системи и муниција, тенкови или за воен персонал кој може да се користи за напад од електраната.

На брифингот во Советот за безбедност на ОН, Гроси, исто така, повика да се обезбеди надворешна достапност и безбедност на електрична енергија, да се заштитат сите клучни системи од напади или саботажа и да не се направи ништо за да се поткопаат овие принципи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов