zaporozje

Свет

Русија: Спречен напад на Запорожје, непријателска група беше погодена од артилерија

А1он
Владимир Рогов, член на главниот руски совет на регионот Запорожје, објави дека во текот на претходната ноќ, припадниците на руските сили одбиле обид за украински
Свет

Русија: Украина ги одолговлекува преговорите за безбедносна зона околу нуклеарката Запорожје

А1он
Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков тврди дека Украина ги одложува преговорите за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје, пишува Си-Ен-Ен. „Процесот
Свет

Гроси: Нуклеарната централа во Запорожје се уште е во опасност

А1он
Нуклеарната централа во Запорожје се уште е во опасна ситуација, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси. Гроси за Би-Би-Си изјави
Свет

(ВИДЕО) „Дојдовме да им дадеме поддршка на Русите“: Првите доброволци од Србија пристигнаа на борбена обука во Запорожје

А1он
Првите српски доброволци во регионот на Запорожје почнаа да минуваат борбена обука во регионот како дел од доброволниот баталјон Судоплатов, пренесе РИА Новости. „Српски доброволци
Свет

Безбедносната зона околу Запорожје спречи нуклеарна катастрофа

А1он
Планот за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа во Запорожје ќе помогне да се спречи нуклеарна катастрофа, објави Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). „Со
Свет

(ВИДЕО) Експлозија во окупираниот Мелитопол, автомобил кренат во воздух

А1он
Две лица се повредени во експлозија на автомобил-бомба во Мелитопол, украински град окупиран од руските сили, објави локален проруски лидер. Владимир Рогов, назначен од Москва
Свет

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната централа Запорожје, таа се наоѓа на руска територија

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола. Нејзината изјава уследи откако Меѓународната агенција за
Свет

Независни руски медиуми: Русите ги пакуваат куферите и се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа

А1он
Главниот штаб на вооружените сили на Украина неодамна соопшти дека дел од руските воени единици го напуштаат анектираниот дел на украинската област Запорожје. Тие, исто
Свет

Гроси: Се надевам на договор за нуклеарната централа Запорожје до крајот на годинава

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се надева дека ќе постигне договор со Русија и Украина за создавање на безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје
Свет

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он
Москва го назначи главниот инженер на окупираната украинска нуклеарна централа Запорожжја, Јуриј Черничук за директор на централата, соопшти руската државна нуклеарна агенција Росенергоатом. Таа позиција