zaporozje

Свет

Захарова: Мнозинството членки на НАТО се во зоната на директен удар на нуклеарката Запорожје

А1он
Воената алијанса се состанува во Литванија во вторник и среда за да разговара за широк спектар на теми, вклучително и војната во Украина, поделбите околу
Свет

Зеленски: На радијацијата не и е важно кој е неутрален и може да допре до кој било во светот

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина им доставила на меѓународните партнери целосни информации за ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје и акциите на руските сили.
Свет

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

А1он
Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ), Рафаел Гроси, побара од Украина и Русија да почитуваат пет принципи за заштита на украинската
Свет

Украински Енергоатом тврди дека руска мина експлодирала во близина на нуклеарната централа Запорожжја

А1он
Украинската нуклеарна компанија Енергоатом во изјава на Телеграм тврди дека руска мина експлодирала во близина на еден од реакторите во нуклеарната централа Запорожје (ЗНПП). Најголемата
Свет

Русија: Украински дрон се урна во близина на најголемата нуклеарна централа во Европа

А1он
Украинско беспилотно летало се урна покрај окупираната нуклеарна централа Запорожје, објави руската агенција РИА, повикувајќи се на изјава на руски офицер. Денеска, шефот на Агенцијата
Свет

Шефот на Меѓународната агенција за атомско оружје ја посети никлеарката во Запорожје

А1он
Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска ја посети нуклеарната централа во Запорожје во југоисточна Украина, која е под контрола на
Свет

Британија: Русите именуваа нов главен град на Запорожје, не можат да го освојат стариот

А1он
Во својот дневен извештај за ситуацијата во Украина, британското Министерство за одбрана наведува дека на 3 март 2023 година, властите во делот на областа Запорожје
Свет

ВИДЕО: Русите ги зацврстуваат одбранбените позиции во Запорожје

А1он
Руските сили од декември ги зајакнуваат и прошируваат утврдените позиции во окупираниот дел на украинскиот регион Запорожје, објави аналитичарот Брејди Африк од Американскиот институт Ентерпрајз.
Свет

Оштетена е последната линија за напојување на нуклеарната централа во Запорожје, драматичен апел од Киев

А1он
Русија утрово и зададе уште еден силен удар на енергетската инфраструктура на Украина, а цел беа енергетските капацитети во седум региони – Киев, Миколаев, Харков,
Свет

Русија: Спречен напад на Запорожје, непријателска група беше погодена од артилерија

А1он
Владимир Рогов, член на главниот руски совет на регионот Запорожје, објави дека во текот на претходната ноќ, припадниците на руските сили одбиле обид за украински