zaporozje

Свет

Независни руски медиуми: Русите ги пакуваат куферите и се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа

А1он
Главниот штаб на вооружените сили на Украина неодамна соопшти дека дел од руските воени единици го напуштаат анектираниот дел на украинската област Запорожје. Тие, исто
Свет

Гроси: Се надевам на договор за нуклеарната централа Запорожје до крајот на годинава

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се надева дека ќе постигне договор со Русија и Украина за создавање на безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје
Свет

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он
Москва го назначи главниот инженер на окупираната украинска нуклеарна централа Запорожжја, Јуриј Черничук за директор на централата, соопшти руската државна нуклеарна агенција Росенергоатом. Таа позиција
Свет

Русија: Нуклеарката Запорожје останува под наша контрола

А1он
Нуклеарната централа Запорожје во Енергодар останува под руска контрола, соопшти градската управа. „Медиумите активно шират лажни вести дека Русија наводно планира да се повлече од
Свет

Шефот на МААЕ на средба со Русите за нуклеарната централа Запорожје во Украина

А1он
Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ), Рафаел Гроси утрово се сретна со руска делегација во Истанбул за да разговара за безбедноста
Свет

Гувернерот на Запорожје ги обвини Русите дека нападнале центар за дистрибуција на помош

А1он
Руските сили нападнаа центар за дистрибуција на помош во центарот на југоисточниот украински град Орихив. Гувернерот на регионот вели дека еден доброволец загинал, а две
Свет

МААЕ ја повикува Русија веднаш да се повлече од електраната Запорожје

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја усвои третата резолуција од избувнувањето на војната во Украина, повикувајќи ја Русија да ги прекине сите дејства во
Свет

АЕЦ „Запорожје“ е исклучена, оштетени се високонапонски водови при руски напад

А1он
Украинската нуклеарна централа Запорожје е исклучена од електричната мрежа откако во руско гранатирање оштетени се преостанатите високонапонски водови, оставајќи во употреба само дизел генератори, соопшти
Свет

Г7 го осуди киднапирањето на раководството на нуклеарната централа Запорожје

А1он
Групата од седум најразвиени земји во светот (Г7) денеска соопшти дека ги осудува случаите на киднапирање на раководството на нуклеарната централа Запорожје и повика на