nuklearna centrala

Свет

Украина: Сите нуклеарни централи под украинска контрола се во функција

А1он
Tрите нуклеарни централи во Украина што се под контрола на украинската Влада се повторно во функција и приклучени на главната електрична мрежа, соопшти украинската електродистрибутивна
Свет

Иран гради нов нуклеарен истражувачки реактор

А1он
Иран почна со изградба на нов нуклеарен истражувачки реактор од 10 мегавати во покраината Исфахан, јави агенцијата Анадолија. Изградбата на нуклеарниот истражувачки реактор во Исфахан
Свет

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

А1он
Работници во окупираната нуклеарна централа Запорожје за Би-Би-Си изјавиле дека се држени под закана од оружје од страна на руските војници и дека во исто
Свет

Гроси: Најголемата нуклеарна централа во Украина е целосно надвор од контрола

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси денеска изјави дека најголемата европска нуклеарна централа во Украина, Запорожје е „целосно вон контрола“
Свет

Германија исклучи три од последните шест нуклеарни централи

А1он
Германија исклучи три од последните шест нуклеарни централи, фокусирајќи се на обновливи извори на енергија. Владата одлучи да го забрза постепеното исфрлање на нуклеарната енергија
Економија

Шведски Вестингхаус ќе ја истражува употребата на алтернативно гориво во бугарската нуклеарка Козлодуј

А1он
Компанијата „Westinghouse Electric Sweden“ ќе ја истражи можноста за употреба на алтернативен вид нуклеарно гориво во Петиот блок на бугарската атомска централа „Козлодуј“. Премиерот Бојко
Регион

Нуклеарната централа Кршко продолжува со работа по паузата поради земјотресот

А1он
Нуклеарната централа Кршко, која ја прекина својата работа поради земјотресот во соседна Хрватска, не е оштетена и сите нејзини системи се функционални, покажа систематската инспекција
Свет

Лукашенко отвори нуклеарна електрана на 50 километри од Вилнус

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска пушти во употреба нуклеарна електрана во близина на градот Астравец, на оддалеченост од 50 километри од главниот град на
Свет

Иран гради подземна нуклеарна централа, велат инспекторите на МААЕ

А1он
Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска соопштија дека Иран почнал со изградба на подземна централа за нуклеарна центрифуга, по експлозијата ова лето
Свет

Полска планира изградба на нуклеарни електрани

А1он
Според новиот нацрт за енергетска стратегија до 2040 година, Полска ги забрзува плановите за постепено напуштање на јагленот, пренесуваат локалните медиуми. Ажурираните планови за енергетска