Локални избори во Унгарија

Од:

Во Унгарија денеска се одржуваат локални избори, на кои, опозицијата се надева на победа во Будимпешта, што би претставувало симболична победа за противниците на премиерот Виктор Орбан, кој во пролетта 2018 година, по третпат последователно победи на парламентарните избори.

Победа во Будимпешта би била првиот голем успех на левичарската опозиција во последните десет години.

Аналитичарите сметаат дека резултатите од локалните избори во Будимпешта се неизвесни, но очекуваат дека владејачката Фидес ќе ја задржи власта во поголем дел од Унгарија.

Би можело да ве интересира

Орбан повторно контра ЕУ, од списокот „безбедни“ земји ја прифаќа само Србија

Ана Ололовска

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

А1он

УНХЦР: Унгарија да се откаже од строгите правила за азил

Ана Ололовска

Европски суд: Унгарскиот закон за граѓанските организации ги крши правилата на ЕУ

Ана Ололовска

Унгарија и Полска бараат поправедна распределба на парите од ЕУ

А1он

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Ана Ололовска