Либија бара меѓународна помош за гаснење на запалениот резервоар со шест милиони литри гориво

Од:

Либиските власти побараа меѓународна помош за гаснење на пожарот во резервоар за нафта во Триполи.

Либиската национална нафтена компанија предупреди на „опасност од катастрофа“ во Триполи, откако резервоар со шест милиони литри гориво се запали за време на борбите во земјата.

– Резервоарот се потпалил од ракета, изјави Мохамед ал Храри, портпарол на компанијата.

Во Триполи горивото, како и природниот гас за домаќинства, се складира на едно место, управувано од државната нафтена компанија „Брега“, што се занимава со дистрибуција на нафта и гас.

Храри предупреди дека постои можност од природна и хуманитарна катастрофа, ако огнот се прошири кон останатите резервоари, особено кон резервоарите на природен гас.

Би можело да ве интересира

Гутереш го осуди мешањето на странски сили во Либија

Ана Ололовска

Лавров: Русија и Турција работат на договор за прекин на огнот во Либија

Ана Ололовска

Големи загуби во производството на либиската нафтена корпорација

А1он

Гутереш му порача на Хафтар дека не може да има воено решение за конфликтот во Либија

Ана Ололовска

ИОМ: Шест мигранти ги загубија животите во близина на брегот на Либија, 93 спасени

Ана Ололовска

САД издвои помош за реставрација на споменици на културата во Албанија

А1он

Leave a Comment

5 × 5 =