Летонците почнуваат да ги отстрануваат спомениците на советските војници

Од:

Градскиот совет на Рига гласаше за започнување на подготовките потребни за отстранување на споменикот на советските војници во Паркот на победата во градот, објави летонската радио и телевизија, повикувајќи се на градоначалникот на Рига, Мартинс Стакис.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека одлуката е донесена на денешната специјална седница. Подготовките се доверени на Агенцијата за споменици и на некои други комисии, пренесува ТАСС.

Претседателот на градскиот совет, Стакис, претходно изјави дека летонскиот парламент мора да усвои закон кој ќе овозможи демонтирање на споменикот. На Министерството за правда му беше наложено да обезбеди правна оправданост за отстранување на споменикот на советските војници.

Летонскиот парламент на 12 мај ја усвои конечната верзија на законот за суспендирање на договорот со Русија за споменици, кој дозволува уривање на спомениците на советските војници во Рига.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

Партијата на летонскиот премиер победува на изборите, покажуваат податоците на летонската ЦИК

Ана Ололовска

Излезни анкети: Партијата „Ново единство“ на летонскиот премиер води на изборите

Ана Ололовска

Парламентарни избори во Летонија

Ана Ололовска

Летонија нема да ги прими оние кои бегаат од Русија за да избегнат мобилизација

А1он

Летонија отстранува споменик од времето на Советскиот сојуз

А1он