Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти земјата во рок од две недели

Од:

Министерството за надворешни работи на Русија му наложи на амбасадорот на Летонија да ја напушти територијата на Руската Федерација во рок од две недели, јавува Анадолија.

Во соопштението на руското Министерство за надворешни работи се наведува дека Летонија претходно одлучила да го намали нивото на дипломатските односи со Русија.

Потенцирајќи дека Летонија оваа одлука ја донела од солидарност со другите балтички земји и дека таа причина не е прифатена од Русија, Москва денеска порача дека оваа солидарност значи преземање непријателски чекори кон Русија и тоа во режија на САД.

Во соопштението се нагласува и дека целата одговорност за актуелната ситуација и припаѓа на летонската влада.

„Од летонскиот амбасадор во Москва, Марис Риекстинс е побарано да ја напушти Русија во рок од две недели. Провокативните потези на летонските власти за намалување на нивото на дипломатските односи ќе имаат последици“, се наведува во соопштението на руското МНР.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Објавена снимка од мистериозен црн круг на небото над Москва

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Москва во паника, издадени упатства во случај на нуклеарен напад

Горан Наумовски

Дипломатска војна на релација Москва – Берлин

ВИДЕО: Пожар во руското Министерство за внатрешни работи

Дроновите стигнаа до Москва, Армијата собори беспилотни летала, Украина молчи

ВИДЕО: Во Москва со концерт се одбележува годишнината од војната

Катерина Павлова-Николовска