Лавина во Тибет, загинаа најмалку 28 луѓе

Од:

Најмалку 28 лица загинаа во лавина во градот Нингчи во југозападниот регион на Тибет, јавува Ројтерс повикувајќи се на извештај од кинеските медиуми.

Пронајдени се 53 преживеани, од кои петмина се здобиле со тешки повреди, објави Глобал тајмс, цитирајќи претставник на локалната власт.

Би можело да ве интересира

Америка: Скијачи загинаа во лавина на планината Лон Пик во Јута

Голема лавина во Австрија: Четворица затрупани во снег, тројца мртви

Во Брезовица загина поранешната скијачка Кетрин Ригби

Горан Наумовски

Несреќа во познат скијачки центар: лавина однесе двајца скијачи

Предраг Петровиќ

Снежна лавина во Италија затрупа двајца планинари

А1он

Пронајдени се телата на скијачите кои загинаа во лавина на француско-италијанската граница

Ана Ололовска