Кремљ: Присоединувањето на украинските територии кон Русија ќе се одвива брзо

Од:

Процесот на присоединување на Донбас и останатите украински територии под руска контрола кон Русија ќе се одвива брзо, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, цитиран од ДПА.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека по анексијата, обидите на Украина да ги врати тие територии ќе се смета за напад врз Русија. Претседателот Владимир Путин веќе предупреди дека ќе ги искористи сите средства за да ги заштити.

Песков исто така рече дека во моментов нема основа за преговори меѓу Москва и Киев.

Референдумското изјаснување што не го признава ниту Запад, ниту Украина, почна утрово во делови на регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Луганск кои се под контрола на Русија, а гласањето ќе продолжи до вторник.

Референдумите се спроведуваат без согласност на Украина и не ги исполнуваат демократските стандарди, забележува ДПА. На окупираните територии не им е дозволен пристап на независни меѓународни набљудувачи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска