Крадец украде 570.000 евра благодарение на технологијата за вештачка интелигенција

Од:

Во Кина, крадец искористи вештачка интелигенција за да го промени својот изглед и да се претстави како пријател на бизнисмен од кого извлече повеќе од половина милион евра, соопштија властите.

Жртвата, познат само по презимето Гуо, рече дека доби видео повик од лице кое има неверојатна сличност со неговиот пријател во лицето и гласот.

Но, лицето со кое разговарал бил измамник кој користеше технологија за вештачка интелигенција за да го промени својот изглед.

Крадецот го уверув Гуо дека итно му требаат пари за да ја плати гаранцијата за јавниот тендер.

Така успеа да го убеди Гуо да му плати 570.000 евра од банкарската сметка на неговата компанија.

– За време на видеоповикот бев сигурен дека тоа е лицето и гласот на личност која ја познавам и не се посомневав во ништо, рече претприемачот.

Откако ја изврши уплатата, Гуо испрати СМС порака на пријателот чиј идентитет го украл крадецот.

Кога ја видел реакцијата на својот пријател, кој очигледно не знаел за трансакцијата, претприемачот сфатил дека е измамен и повика полиција.

Би можело да ве интересира

Млад скопјанец ограбил турски државјанин, кај крадецот е пронајден и кокаин

Вештачката интелигенција – потенцијален (не)пријател на новинарството и иднината на медиумите

Банда од Битола во која бил и малолетник сакале да ограбат фирма

Уапсен охриѓанец кој крадел велосипеди во три градови

Горан Наумовски

Арамија „плати“ со живот поради кражба на камион од опасен газдата

Крадец од Чаир украл „шкода фелиција“ во Сарај