Објавена меѓународната рамка за регулирање на вештачката интелигенција

Од:

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска ја претстави меѓународната рамка за регулација и употреба на генеративна вештачка интелигенција (ВИ).

Кишида го објави ова во говорот пред Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) со седиште во Париз, пренесе АП.

„Генеративната вештачка интелигенција има потенцијал да биде витална алатка за понатамошно збогатување на светот, но мораме да се соочиме и со темната страна на вештачката интелигенција, како што е ризикот од дезинформации“ , рече Кишида.

Кога Јапонија претседаваше со Групата седум (Г7) водечки индустријализирани земји минатата година, таа го започна процесот на вештачка интелигенција во Хирошима за да создаде меѓународни принципи и кодекс на однесување за развивачите на вештачка интелигенција.

Околу 49 земји и региони ја потпишаа доброволната рамка, наречена Група на пријатели на процесот на вештачка интелигенција во Хирошима, рече Кишида.

Тие ќе работат на имплементација на принципи и кодекси на однесување за справување со ризиците од генеративната вештачка интелигенција и „да промовираат соработка за да се осигури дека луѓето ширум светот можат да имаат корист од употребата на безбедна и сигурна вештачка интелигенција“, нагласи тој.

Европската унија, САД, Кина и многу други нации се тркаат да развијат регулативи и надзор за вештачката интелигенција, додека глобалните тела како што се Обединетите нации се борат да ги надгледуваат.

Би можело да ве интересира

Грузија: Комитетот го усвои законот за „странски агенти“, 20 приведени на протести

Горан Наумовски

Изгласан законот за нефер трговски практики: Рабатот кај земјоделските производи ќе биде 10 отсто

Орце Костов

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоименов: Ќе бараме отштета, плативме лиценци за повеќе години, а сега не затвораат

Александар Тодески

Владата нскоро ќе го прати во Собрание законот со кој лица од црната листа на САД ќе имаат реперкусии и во Македонија

Црната листа на САД ќе биде основа за воведување на мерки од државата врз лица и фирми

А1он