Грузија: Комитетот го усвои законот за „странски агенти“, 20 приведени на протести

Од:

Најмалку 20 лица се приведени на денешните протести пред Парламентот на Грузија, каде што утрово, без учество на опозицијата, Правната комисија го усвои предлог-законот „За транспарентност на странско влијание“.

Министерството за внатрешни работи на Грузија соопшти дека демонстрантите пред парламентот „го нарушиле јавниот ред, и дале отпор на полицијата и ги навредувале“ полицајците, поради што се уапсени 20 од нив, меѓу кои еден руски државјанин и двајца американски државјани, јави Интерфакс.

Опозициските пратеници тврдат дека не им било дозволено да влезат во зградата на парламентот каде Комисијата за правни прашања го усвоила законот по две минути, со што се отвора патот за гласање за законот во собранието оваа недела, според Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Грузија воведе контроверзен закон, САД реагираа: Воведуваме визни ограничувања за Грузијците

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

Усвоен е законот за странски агенти во Грузија

Објавена меѓународната рамка за регулирање на вештачката интелигенција

Грузија сака да воведе закон за странски агенти

Новинар на РТ беше приведен од грузиските власти на аеродромот, а рускиот пасош му беше одземен