Кинески дрон соборен во Украина

Од:

Додека се возевме длабоко во шумата, тишината меѓу високите борови и чистото сино небо се кршеше на секои неколку секунди од звукот на далечните експлозии на линијата на фронтот во источна Украина. Украинските војници на крајот не доведоа пеш низ шумата до чистината и ни ги покажаа остатоците од вооружениот дрон, за кој рекоа дека го собориле со своето автоматско оружје АК-47 за време на викендот, пишува Си-Ен-Ен.

Дронот беше Mugin-5, комерцијално беспилотно летало направено од кинески производител со седиште во пристанишниот град Ксиамен, на источниот брег на Кина. Некои технолошки блогери велат дека таквите уреди се познати како „Алибаба-дронови“ бидејќи биле достапни за до 15.000 долари на кинеските комерцијални веб-страници како Alibaba и Taobao.

Mugin Limited потврди за CNN дека тоа е нивниот авион: „За жал“. Тоа е најновиот пример на цивилно беспилотно летало кое е доградено и вооружено за руската инвазија на Украина, што е знак за брзо менување на моделите на војување.

„По линијата на фронтот, ние цело време спроведуваме воздушно извидување“, рече 35-годишниот борец на украинската територијална одбрана Максим.

Ноќта од петокот кон саботата, Службата за безбедност на Украина (СБУ) потврди за Си-Ен-Ен дека нивните агенти лоцирани на територијата под контрола на Русија предупредиле дека од тоа место кон украинската цел е лансиран беспилотен авион.

СБУ потоа прогласи тревога за единици со седиште во источна Украина, во близина на градот Славјанск.

Околу 2 часот во саботата наутро, борците на 111-та бригада на територијалната одбрана на Украина слушнале беспилотно летало над нивните глави, па дури и виделе светло кое трепка на леталото.

„Следејќи го звукот и сигналното светло, војниците непрекинато пукаа и го соборија дронот“, рече Максим, додавајќи дека дронот летал многу ниско, доволно за да биде соборен со лично оружје.

Додека бил на шумското дно, на предниот дел на уредот била видлива дупка од куршум што го оштетила и го урнала. Во близина, војниците, исто така, им покажаа на новинарите на CNN мал кратер во земјата создаден од товарот на дронот – бомба тешка приближно 20 килограми, која подоцна безбедно ја активираа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски