Јужна Кореја уапси повеќе од 70 лица за индустриска шпионажа

Од:

Јужнокорејската полиција уапси 77 лица вклучени во 35 случаи на сомнителна индустриска шпионажа откриени за време на неодамнешната национална истрага, објави денеска новинската агенција Јонхап.

Повеќето од случаите се однесуваат само на домашни компании, иако осум се поврзани со протекување на технолошки тајни во Кина или други земји, објави Јонхап, цитиран од Националната полициска агенција.

Бројот на меѓународни случаи е двојно поголем од оној на слична истрага спроведена пред една година, објави Јонхап, повикувајќи се на полициски податоци.

Еден осомничен е уапсен за откривање доверливи корпоративни информации откако се префрлил од јужнокорејски работодавач во кинеска компанија, која ветила стотици илјади долари за покривање на трошоците за домување, образование и живот во замена за информациите, се вели во извештајот.

Би можело да ве интересира

Северна и Јужна Кореја „разменија“ гранати: Војската на Ким Џонг Ун подготвена и за најмала провокација

А1он

ВИДЕО: Лидерот на опозицијата во Јужна Кореја избоден со нож во вратот

Јужна Кореја и се закани на Кина: Не може да се толерираат промени во Јужното Кинеско Море

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја рано утринава истрела неколку крстаречки ракети кон Жолтото Море

ВИДЕО: 37.000 извидници евакуирани од камп во Јужна Кореја пред налетот на тајфунот Канун

Катерина Ѓуровски

Поплави и свлечишта во Јужна Кореја, стотици луѓе евакуирани

Горан Наумовски