Јужна Африка: Смртта на тинејџерите поврзана со нешто што јаделе, пиеле или пушеле

Од:

Јужноафриканските власти, кои ја истражуваа смртта на 21 тинејџер во ноќен клуб на источниот брег за време на викендот, денеска соопштија дека причината за смртта на младите најверојатно е нешто што јаделе, пиеле или пушеле, а можноста за стампедо е исклучена.

„Тоа е или нешто што го проголтале и се отруле, без разлика дали е храна или пијалок, или нешто што го вдишувале“, рече Унати Бинкосе, портпарол на одделот за безбедност на заедницата во провинцијата Источен Кејп.

Тој додаде дека целосно се исклучува можноста дека станува збор за станпедо.

Според портпаролот на полицијата во провинцијата, Тембинкоси Кинан, најмладата жртва е 13-годишно девојче.

Претседателот Сирил Рамафоза во неделата изјави дека е загрижен за околностите под кои на младите, вклучително и на оние помлади од 18 години, им било дозволено да се собираат во клубот.

Во Јужноафриканската Република е забрането да се служат пијалоци на деца под 18 години.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин ќе биде уапсен ако ја посети Јужна Африка, предупредува лидерот на опозицијата

Катерина Павлова-Николовска

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

Катерина Павлова-Николовска

Судар на туристички автобус и комбе во Јужна Африка: 20 загинати, автобусот паднал во река

Ана Ололовска

Три жртви на огромен бран во Дурбан, Јужна Африка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Првпат снимено: Орки се здружија во напад на голема ајкула

Предраг Петровиќ