Јордан: Принцот Хамза бара прошка од кралот Абдула

Од:

Кралскиот суд во Јордан денеска соопшти дека принцот Хамза, полубрат на јорданскиот крал Абдула Втори, се извинил за неговата улога во минатогодишниот заговор во државниот врв и побарал прошка од кралот.

Принцот Хамза е обвинет за вмешаност во заговор за дестабилизација на кралството, па поради тоа во април минатата година беше ставен во домашен притвор.

Хамза потоа ги отфрли обвинувањата, велејќи дека е казнет затоа што зборувал против корупцијата меѓу државните функционери, но кралот Абдула го обвини својот полубрат за бунт, велејќи дека спорот ќе биде решен во семејството и Хамза ќе остане во неговата палата и под заштита на кралот.

Судот за државна безбедност осуди двајца поранешни високи јордански функционери вклучени во наводен заговор и бунт на по 15 години затвор.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Групата Исламски отпор ја презеде одговорноста за нападот на американската база

Трамп: Да бев јас претседател ќе беше мир во целиот свет

(ВИДЕО) Тројца Американци се мртви, 30 повредени во напад на база во Јордан: Ќе одговориме порача Бајден

Нападната американската војска: Најмалку 3 војници загинаа, 25 се ранети

Египет и Јордан бараат итен прекин на огнот, за САД тоа само ќе го остави Хамас на власт

Јордан: Никој во регионот не верува во израелската приказна за експлозијата во болницата