Јордан: Никој во регионот не верува во израелската приказна за експлозијата во болницата

Од:

Јорданскиот министер за надворешни работи рече дека „никој не ја прифаќа“ приказната на Израел за експлозијата во болницата во Газа. Ајман Сафади рече дека луѓето „во овој дел од светот“ нема да веруваат дека палестинските милитанти случајно ја бомбардирале болницата Ал Ахли, освен ако не се спроведе независна истрага.

На прашањето дали му верува на Израел, Сафади рече: „Никој не верува во таа приказна во овој дел од светот“. „Единствениот начин на кој луѓето би имале поинаков наратив е доколку постоела независна меѓународна истрага за трагедијата со непобитни докази дека нападот не бил извршен од Израел.

Министерството за здравство на Газа го обвини Израел за експлозијата, кој го обвини палестинскиот исламски џихад за погрешно истрелување на ракета, кој пак рече дека Израел е одговорен. Министерството за здравство соопшти дека загинале 471 лице, но ИД тврди дека бројката е надуена.

Би можело да ве интересира

„Овој ужас мора да престане“ – Итна седница на Советот за безбедност на ОН по нападот на Израел на Рафа

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

„Репортери без граници“ повторно го тужи Израел пред Хашкиот суд

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Катерина Ѓуровски

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски