Нападната американската војска: Најмалку 3 војници загинаа, 25 се ранети

Од:

Најмалку тројца американски војници загинаа, а 25 се ранети во напад со дрон во Јордан, соопшти денеска американската војска.

Американската централна команда (ЦЕНТКОМ) во соопштение наведе дека имало напад со беспилотно летало врз база во североисточниот дел на Јордан, во близина на границата со Сирија, пренесе Би-би-си.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека нападот го извршиле „радикални милитантни групи поддржани од Иран“. Ова се првите американски војници убиени во регионот по смртоносниот напад на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври.

Оттогаш има напади врз американските бази во регионот, но досега американската војска не објави дека има жртви меѓу своите војници.

„Додека собираме информации за нападот, знаеме дека е извршен од проирански радикални милитантни групи кои дејствуваат во Сирија и Ирак. Мојата сопруга Џил и јас ќе им се придружиме на семејствата на загинатите војници – како и на Американците низ целиот земја – во жалост за загубата на нашите работници во овој грозоморен и тотално нефер напад“, рече Бајден.

Нападот се случил во саботата вечерта, а засега нема реакција од официјални лица во Јордан, кој граничи со Ирак, Израел, Западниот Брег, Саудиска Арабија и Сирија.

Американските војници долго време го користеа Јордан како база, кој, според АП, е близок сојузник на САД. Генерално, околу 3.000 американски војници се стационирани во Јордан.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Олуите и торнадата во САД однесоа 23 жртви, 300 илјади луѓе без струја

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

ВИДЕО: Ќерката на убиена Иранка ја прослави смртта на Раиси со алкохол и босанска песна

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси

(ВИДЕО) Објавена снимка: спасувачите ги носат телата по несреќата на Раиси