Израелскиот министер за одбрана бара Фејсбук и ТикТок да го бришат говорот на омраза

Од:

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц ги повика раководствата на социјалните мрежи Фејсбук и ТикТок да се борат против пропагандата и да ги отстранат содржините кои шират говор на омраза, објави „Тајмс оф Израел“.

Според Ганц, ваквите мерки ќе помогнат да се спречи насилството, кое намерно се пропагира и се разгорува преку социјалните мрежи од екстремистички елементи кои сакаат да му наштетат на Израел.

– Доживуваме социјална криза и ја чекаме вашата помош, истакна израелскиот министер за време на состанокот со претставници на Фејсбук и ТикТок.

На средбата е изразено сочувство до семејствата на убиените во гранатирањето од Појасот Газа и „ветија дека брзо и ефикасно ќе се борат против поттикнувачите на насилство“.

Би можело да ве интересира

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Фејсбук криел податоци дека Инстаграм влијае на самоубиствени мисли на младите луѓе

Студија во Израел: Секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шестмина палестински милитанти избегаа од еден од најстрогите затвори во Израел