ВИДЕО: Израел презеде контрола над преминот Рафа

Од:

Израелската армија утринава соопшти дека ја презела оперативната контрола на палестинската страна на јужниот граничен премин Рафа во Газа, кој се граничи со Египет, и дека специјалните сили ја проверуваат областа. Армијата соопшти дека од синоќа силите „оперираат“ во дел од источен Рафа, каде што повеќето луѓе и некои меѓународни организации се евакуирани.

Во раниот утрински брифинг со новинарите беше речено и дека преминот Керем Шалом утрово е затворен од безбедносни причини и ќе биде повторно отворен кога ќе дозволи безбедносната ситуација. Портпаролот на граничната служба во Газа изјави дека израелски тенкови се распоредени долж преминот Рафах.

Три извори за Ројтерс изјавија дека протокот на хуманитарна помош преку преминот е запрен.

Израелската армија вчера изврши воздушни напади врз Рафа, неколку часа откако им нареди на Палестинците во јужниот дел на Појасот Газа да се евакуираат и покрај предупредувањата од меѓународната заедница да не се спроведува план за копнена инвазија.

Се шири загриженоста дека се приближува израелска копнена инвазија на Рафа, град на југот на палестинската енклава каде што повеќе од милион бегалци пристигнаа од други делови на Појасот. Израел со месеци се заканува дека ќе влезе во Рафа, град за кој тврди дека има илјадници борци на Хамас и потенцијално неколку десетици заложници.

Би можело да ве интересира

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски

Бени Ганц, член на воениот кабинет на Нетанјаху, најави оставка

A1on