Избори во Либан: Почнува првото гласање на дијаспората

Од:

Илјадници Либанци кои живеат во арапските и муслиманските земји денеска почнаа да гласаат на либанските парламентарни избори, девет дена пред гласањето во земјата која се соочува со економската криза.

dobivaj vesti na viber

Околу 31.000 Либанци во десет земји, вклучително и Саудиска Арабија, Иран, Оман и Египет, се пријавени за гласање во првата фаза. Тие денеска гласаат на 13 избирачки места, најмногу во либанските дипломатски претставништва.

Речиси 195.000 Либанци кои живеат во други земји ширум светот ќе гласаат во недела, вклучувајќи ги САД, Канада, Австралија, Русија, земји-членки на Европската унија и неколку Африканци.

Ова е првпат на либанската дијаспора да и биде дозволено да учествува на изборите.

Либанците кои живеат во својата татковина ќе гласаат на 15 мај, а се избира парламент од 128 пратеници, за првпат откако економската криза во 2019 година предизвика протести низ целата земја против политичката класа обвинета за децениска корупција и лошо управување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Франциск на годишнината од експлозијата во Либан се помоли за семејствата на жртвите

А1он

Либан планира да врати десетици илјади бегалци во Сирија и покрај противењето на ОН

Ана Ололовска

Наџиб Микати останува премиер на Либан, економската криза продлабочена

А1он

Либан бара САД да посредува за ставање крај на поморскиот спор со Израел

А1он

Бери седми пат избран за претседател на либанскиот Парламент

Ана Ололовска

Во 48 земји низ светот иселените Либанци гласаат на парламентарните избори

Ана Ололовска