Италија му продава оружје на Египет вредно девет милијарди евра

Од:

Италијанската Влада е подготвена да му продаде оружје на Египет во вредност од девет милијарди евра, објавија италијанските медиуми.

Веќе е одобрена продажба на два брода и Египет останува најголем купувач на италијанско оружје.

По тој повод, преку заедничко соопштение се огласиле организации и граѓански здруженија, кои „бизнисот на векот“ го сметаат како „неприфатлив, скандалозен и отворено спротивен на актуелниот закон во Италија“.

Законот, се наведува во соопштението, не само што стриктно забранува извоз на оружје во земји чии влади се одговорни за утврдени кршења на меѓународни конвенции за човекови права, туку и пропишува дека извозот и продажбата на оружје мораат да бидат согласно надворешната одбранбена политика на Италија.

Би можело да ве интересира

Во Џенова отворен мост две години по трагедијата во која загинаа 43 лица

А1он

Маск тврди дека пирамидите ги изградиле вонземјани, Египет реагира

А1он

Најголемото жариште на Ковид-19 во Италија е центар за мигранти

А1он

Италија ја укинува помошта за Тунис поради големиот број на мигранти

А1он

Топлотен бран во Италија, 10 градови означени со црвена боја

Ана Ололовска

Италија: Сенатот му го одзеде имунитетот на Салвини, ќе му се суди за блокада на мигранти на море

А1он