Исламска држава ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Кабул

Од:

Терористичката организација ИД ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад пред зградата на авганистанското Министерство за надворешни работи во Кабул.

Aмак, пропагандниот медиум на ИД, на Телеграм објави дека член на нивната организација „успеал да помине контролен пункт“ на талибанците и „потоа го активирал својот експлозивен појас меѓу персоналот и чуварите додека тие излегувале низ главниот влез“ на министерството, убивајќи повеќе луѓе, „вклучувајќи дипломати“.

Полицијата соопшти дека во нападот загинале пет лица, а извор од Министерството за информации претходно изјави дека животот го загубиле 20 лица. Локалната болница прими 40 повредени во нападот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе од 20 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

А1он

Експлозија на воениот аеродром во Кабул – има загинати

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он

Нападната е пакистанската амбасада во Кабул, има повредени

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

ОН: Бројот на жртвите од самоубиствениот напад во Кабул се искачи на 43