Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а 25 се повредени во експлозија во џамија на Министерството за внатрешни работи во Кабул, изјави портпаролот на Министерството.

Болницата во главниот град, управувана од италијанската невладина организација Итна помош, на Твитер објави дека примила 20 пациенти, од кои двајца веќе биле мртви по пристигнувањето, „по бомбардирањето на џамијата на Министерството за внатрешни работи“.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Абдул Нафи Такор претходно изјави дека експлозијата се случила „далеку од зградата на министерството, во џамија каде што некои вработени во министерството и посетители обично се молат“.

Тој не кажа дали има жртви. „Во тек е истрага. Деталите ќе бидат познати подоцна“, додаде тој. Во петокот, во бомбашки напад во тренинг центар во Кабул загинаа 53 лица, меѓу кои најмалку 46 девојчиња, а 110 беа ранети, според најновиот извештај на Мисијата на ОН за помош во Авганистан (УНАМА). Талибанските власти објавија 25 загинати и 33 ранети во нападот.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, кој се случи во населба населена со шиитско малцинство Хазари. Девојките биле мета на напаѓач кој влегол во предниот дел од собата во која биле тие. Младите мажи беа одзади.

Спорадични протести против нападот, предводени од жени, се одржаа за време на викендот во Кабул и други градови. Иницијативите веднаш наидоа на жесток одговор од талибанските сили, кои неколкупати пукаа во воздух во обид да ги растераат учесниците.

Враќањето на талибанците на власт во август 2021 година стави крај на дваесетгодишната војна во Авганистан и значително го намали насилството, но безбедноста се влошува во последните месеци.

Би можело да ве интересира

Авганистанска брачна двојка си ја уби 15 годишната ќерка во Германија: Брутално претепана и удавена

Во и поплавите во Авганистан загинаа најмалку 50 лица

Тројца шпански туристи загинаа во Авганистан

Горан Наумовски

Девет деца загинаа откако експлодираше нагазна мина во Авганистан

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Османи на дискусија за поддршка на бранителите на демократијата од Авганистан: Македонија покажа одговорност кога тоа беше најпотребно

Орце Костов