Во и поплавите во Авганистан загинаа најмалку 50 лица

Од:

Уште најмалку 50 лица загинаа по силниот дожд и поплавите во централниот дел на Авганистан, соопштија денеска локалните власти.

Мавлави Абдул Хаи Заем, шеф на одделот за информации во провинцијата Гор во централен Авганистан, за Ројтерс изјави дека нема информации за тоа колку луѓе се повредени.

Тој додаде дека 2.000 куќи се целосно, а 4.000 делумно уништени. Под вода се и повеќе од 2.000 продавници во главниот град на провинцијата Фероз Кох.

Би можело да ве интересира

Авганистанска брачна двојка си ја уби 15 годишната ќерка во Германија: Брутално претепана и удавена

Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина

(ВИДЕО) Големи поплави во Анкара, затворено е метрото, возилата на безбедно се пренесуваат со виљушкари

Горан Наумовски

Поплави во Италија: Тројца млади исчезнаа во водата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Големи поплави во Германија, Италија, Белгија, Франција и Холандија

Горан Наумовски

Тројца шпански туристи загинаа во Авганистан

Горан Наумовски