Најмалку четири лица се исчезнати во поплавите во Кина

Од:

Четири лица се водат како исчезнати во поплавите и свлечиштата што го погодија Чанџи, во северозападната кинеска автономна област Ксинџијанг Ујгур.

Според локалните власти за вонредни и противпожарни служби, поплавите и одроните се предизвикани од обилните дождови што го зафатија регионот во понеделникот, пренесува Ксинхуа.

Во раните утрински часови во вторникот спасувачките екипи успеаја да ги расчистат патиштата и да ги пренесат затрупаните на безбедни места.

Потрагата и спасувањето на четворица исчезнати лица се уште е во тек.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 загинати во пожар во трговски центар во Кина

(ВИДЕО) Шестмина загинати во пожар во трговски центар во Кина

Горан Наумовски

Кина воведе санкции за шест американски компании за продажба на оружје на Тајван

Кина: Самитот на НАТО е полн со воинствена реторика, провокации и лаги

Огромен скандал во Кина: Во цистерни со гориво се транспортирало масло за јадењe

Кина: НАТО ја загрозува глобалната безбедност