Поплави во Италија: Тројца млади исчезнаа во водата

Од:

Тројца млади лица, момче и две девојки исчезнаа денеска во поплавите во италијанскиот регион Фриули на северот од земјата, а потрагата е во тек, соопштија локални извори.

Тројцата млади на возраст меѓу 17 и 25 години се водат како исчезнати поради излевање на реката Натизоне, пренесе АНСА.

Младите телефонски повикале помош бидејќи нивото на реката почнало да расте додека биле на мал речен остров поради обилните дождови.

Во потрагата по тројцата исчезнати лица учествуваат нуркачи, карабинери, а во акцијата е испратен и противпожарен хеликоптер од Венеција.

Би можело да ве интересира

Во верижна сообраќајка во Италија, едно лице загина, 17 се повредени

Горан Наумовски

Земјотрес во Кампанија, потресот предизвика паника во Неапол

Италијански полицајци бркале Романци низ цела Словенија

(ВИДЕО) Големи поплави во дел од ЕУ, се евакуира населението, се зголемува бројот на загинати

Горан Наумовски

Италија бара од Гугл една милијарда евра неплатени даноци

Извлечени уште 14 тела по бродоломот на мигрантскиот брод кај Калабрија