Повеќе од 20 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

Од:

Над 20 лица загинаа во експлозија што се случи во близина на авганистанското Министерство за надворешни работи, изјави неименуван претставник на Министерството.

Портпаролот на талибанците, кои ја презедоа власта во Авганистан во август 2021 година, изјави дека бомбаш-самоубиец се обидел да влезе и да го активира експлозивот во зградата на Министерството за надворешни работи во Кабул.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Исламска држава ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Кабул

Експлозија на воениот аеродром во Кабул – има загинати

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он

Нападната е пакистанската амбасада во Кабул, има повредени

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

ОН: Бројот на жртвите од самоубиствениот напад во Кабул се искачи на 43