Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

Од:

Припадници на безбедносните сили убиле најмалку тројца напаѓачи кои отвориле оган врз хотел во Кабул, популарен меѓу кинеските државјани, изјави портпаролот на авганистанската администрација со која управуваат талибанците.

Нападот заврши и нема загинато ниеден странец, но двајца беа повредени додека се обидуваа да избегаат од нападот и да се спасат скокајќи од балконот на хотелот, изјави портпаролот Забихулах Муџахид.

Експлозија и истрели

Жителите изјавија дека слушнале силна експлозија проследена со истрели.

Нападот се случил во делот на хотелот во кој престојуваат претежно кинески државјани, како и други странски гости, велат жителите. Локалната болница соопшти дека примила осумнаесет повредени лица.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на Кинези намален првпат по 1961

Њујорк Тајмс: ФБИ ги истражува тајните акции на кинеската полиција во Србија

Горан Наумовски

Исламска држава ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Кабул

Повеќе од 20 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

А1он

Талибанците во Авганистан ги затвораат салоните за убавина

А1он