Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

Од:

Припадници на безбедносните сили убиле најмалку тројца напаѓачи кои отвориле оган врз хотел во Кабул, популарен меѓу кинеските државјани, изјави портпаролот на авганистанската администрација со која управуваат талибанците.

Нападот заврши и нема загинато ниеден странец, но двајца беа повредени додека се обидуваа да избегаат од нападот и да се спасат скокајќи од балконот на хотелот, изјави портпаролот Забихулах Муџахид.

Експлозија и истрели

Жителите изјавија дека слушнале силна експлозија проследена со истрели.

Нападот се случил во делот на хотелот во кој престојуваат претежно кинески државјани, како и други странски гости, велат жителите. Локалната болница соопшти дека примила осумнаесет повредени лица.

Би можело да ве интересира

Гевгеличанец и пакистанец шверцувале Kинези во Македонија

Анита Петровска Рајковиќ

Пет Кинези илегално влегле во Македонија –добија парична казна, депортација и забрана за влез

Анита Петровска Рајковиќ

Наместо казна, Кинезите добија уште една шанса од Владата да го довршат автопатот за Охрид

Орце Костов

Автопат до Охрид нема да има до Нова година: Бочварски кој ова го вети лани, не дава оставка

Орце Костов

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Бројот на Кинези намален првпат по 1961