УНИЦЕФ ги повика талибанците да дозволат девојчињата да се вратат на училиште

Од:

Поминаа точно илјада дена откако на девојчињата во Авганистан им беше забрането да одат на училиште, поради што Агенцијата за деца на ОН (УНИЦЕФ) ги повика талибанците да дозволат девојчињата да се вратат на училиште.

„За 1,5 милиони девојчиња исклучувањето од системот не само што е јасно прекршување на нивното право на образование, тоа резултира со намалени можности и им штети на нивното ментално здравје“, рече директорката на УНИЦЕФ Кетрин Расел.

Таа апелираше до Талибанците да им дозволат на девојчињата да се вратат на училиште, нагласувајќи дека ниту една земја не може да напредува ако половина од населението е необразовано, пренесува АП.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

УНИЦЕФ: Најмалку 17.000 деца во Газа се одвоени од своите семејства

УНИЦЕФ: Убиството на децата во Газа мора да се запре, тие не се цел

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Талибанците во Авганистан ги затвораат салоните за убавина

А1он

Талибанците им забранија на жените да работат во невладини организации