ИСИС објави фотографии од терористите што го спроведоа нападот во Шри Ланка

Од:

Исламската држава ја презеде одговорноста за бомбашките напади во Шри Ланка, во кои во неделата беа убиени најмалку 320 лица, изјави Амак, новинската агенција на терористичката организација, без да даде докази за тоа тврдење.

Амак подоцна објави фотографија од осум мажи кои тврдеа дека се терористи кои извршиле напади во цркви и хотели во текот на денот. Со фотографијата исто така ги објавија и наводните имиња на седумте напаѓачи и опишаа кои од нив учествуваа во нападот. Тие, исто така, велат дека еден од нив се судрил со полицијата и уби тројца полицајци.

Во прилог на фотографијата, тие исто така објавија снимка со која се прикажани како мажите од фотографијата се заколнат во верноста кон Калифат и лидерот Абу Бакр ал-Багдади и викаат “Аллаху акбар”.

Би можело да ве интересира

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

Ана Ололовска

Вашингтон ја удвои наградата за апсење на новиот лидер на ИД

Ана Ололовска

САД: Теористичката Исламска држава одговорна за нападот на породилиште во Авганистан

Ана Ололовска

Пандемијата од коронавирусот може повторно да ја заживее Исламска држава

Ана Ололовска

Исламска држава апелира на своите борци да напаѓаат Евреи

Драган Поповски

„Гардијан“: Наследникот на Багдади именуван уште во октомври

Ана Ололовска