Истанбул: Уапсен е експерт за бомби на ИСИС

Од:

Турските безбедносни сили фатија експерт за бомбашки напади на терористичката група Исламска држава во Истанбул, соопштија денеска безбедносни извори.

„Во заедничка операција, полицијата и тимовите на турската национална разузнавачка служба го фатија осомничениот, идентификуван само со иницијалите А.Ј.А., во населбата Султанбејли во градот“, изјави анонимен извор за Anadolu Agency.

Тој додаде дека осомничениот бил вклучен во обука на членовите на терористичката група за изработка на експлозиви, кои ги користеле во терористички напади во Сирија и Ирак.

Би можело да ве интересира

Германската полиција уапси маж осомничен дека е член на ИСИС

Горан Наумовски

ВИДЕО: Нов инцидент со авион на Боинг, опасно слетување во Истанбул

(ВИДЕО) По експлозијата во ноќен клуб во Истанбул, се зголемува бројот на загинатите

Горан Наумовски

По масакрот во Москва, Исламската држава се врти кон Европа и Америка

ИСИС-К планира уште еден терористички напад во следните шест месеци

Убиен актер: Претепан до смрт во Истанбул

Горан Наумовски