ВИДЕО: Нов инцидент со авион на Боинг, опасно слетување во Истанбул

Од:

Товарен авион на „Боинг Федекс ерлајнс“ слета на аеродромот во Истанбул во средата без спуштена предна опрема за слетување и успеа да остане на пистата, соопшти турското Министерство за транспорт, додавајќи дека нема жртви.

Боингот 767, кој летал од аеродромот Шарл де Гол во Париз, ја известил контролната кула на аеродромот во Истанбул дека неговата опрема за слетување не е активирана и слетал со насоки од кулата, се вели во соопштението на Министерството. Спасувачките и противпожарните екипи на аеродромот ги направија неопходните подготовки на пистата пред слетувањето, а нема повредени, додаваат од Министерството, без да ја прецизираат причината за дефектот.

На видео снимката се гледаат искри и чад околу авионот додека предниот дел на авионот ја струга пистата пред да биде испрскан со противпожарна пена.

Пистата на која слета товарниот авион е привремено затворена за авиосообраќај, но сообраќајот на останатите писти на аеродромот се одвива без прекин, соопшти аеродромскиот оператор ИГА.

Би можело да ве интересира

Почина уште еден „свиркач“ од „Боинг“ – беше отпуштен откако предупреди за безбедносни пропусти на „737 MAX“

(ВИДЕО) По експлозијата во ноќен клуб во Истанбул, се зголемува бројот на загинатите

Горан Наумовски

Нов инцидент: На „Боинг 737“ му отпадна дел од крило за време на лет

Горан Наумовски

Авион ненадејно „падна“ на сред лет за Нов Зеланд, повредени се десет патници

Горан Наумовски

Свиркачот кој го тужеше „Боинг“ наводно се самоубил

Горан Наумовски

Убиен актер: Претепан до смрт во Истанбул

Горан Наумовски