(ВИДЕО) По експлозијата во ноќен клуб во Истанбул, се зголемува бројот на загинатите

Од:

Најмалку 29 лица загинаа во пожар во зграда во Истанбул, кој се прошири од затворен ноќен клуб, јавуваат турските медиуми. Пожарот избувнал денеска околу 13 часот по локално време, а според првичните информации настанал од експлозија на бината. Сите служби се уште се на терен, а повеќе од 20 амбулантни возила ги превезуваат повредените во болниците.

Во ноќниот клуб „Маскарада“, кој се наоѓа на долниот кат од 16-катницата, која била затворена за Рамазан додека се реновирала, дошло до елсплозија. Со ширењето на пожарот, клубот и зградата се наполниле со чад. Оние кои во тој момент биле во клубот и зградата биле заробени внатре.

По пријавата на местото на настанот се испратени бројни пожарникари, брза помош и медицински екипи. На местото на настанот дојде и гувернерот на Истанбул Давут Ѓул.

„Мое сочувство до сите. Во инцидентот беа погодени вкупно 23 лица. За жал, 8 лица го загубија животот. 15 лица се повредени. Меѓу 15-те, 6 лица се полесно повредени. Нивниот идентитет се уште не е познат. Идентификацијата е во тек. Причината за пожарот не е позната. Станува збор за просторот кој се користел како дискотека под објектот. Беше во фаза на реновирање. Како резултат на реновирањето животот го загубија и вработени. На местото на настанот од првиот момент интервенираа нашите полициски, здравствени и противпожарни екипи. Лекувањето на повредените продолжува во нашите болници“, рече Ѓул.

Министерот за внатрешни работи Али Јерликаја, исто така, на платформата Х објави: “Почна истрага за пожарот што се случи во Бешикташ Гајретпе во Истанбул. Посакувам Божја милост за оние кои ги загубија животите и брзо закрепнување на повредените. Ќе продолжиме да споделуваме случувања на оваа тема со јавноста“.

За пожарот зборуваше и претседателот на градската општина Истанбул, Екрем Имамоглу: „Многу ни е жал што 8 наши граѓани ги загубија животите во пожарот во Гајретпе. Имаме 15 повредени, од кои 6 потешко. Посакувам Божја милост да нашите граѓани кои ги загубија животите и брзо закрепнување на нашите повредени“.

Тој додаде дека се работи за незаконска интервенција, бидејќи не е пријавено реновирање на клубот.

„Нема пријава за реновирање или градба. Тоа е простор што не се гледа бидејќи е два ката подолу. Нема поплаки. Направена е незаконска интервенција“, рече тој.

Обвинението е поднесено против вкупно пет осомничени, меѓу кои тројца службени лица, одговорниот управител и едно лице одговорно за реновирањето. Донесено е решение за притвор. Истрагата е во тек. постапувајќи во сите негови аспекти и педантно, рече министерот за правда Јилмаз Тунч.

Би можело да ве интересира

Пожар во беровската месност Безгашчево

По тринаесет дена пожарот кај Серта е целосно изгаснат

Повеќе од десет активни пожари, нема опасност по населени места

Горан Наумовски

Приведен e велешанец поради предизвикување пожар

(ВИДЕО) Гори елитен хотел во Доха

Големо жариште на планината Серта – голем број припадници на АРМ, МВР и ДЗС дејствуваат во гаснењето