17-годишник со турско потекло е уапсен во Виена поради планирање терористички напад

Од:

Скоро сите австриски медиуми, вклучително и јавниот сервис ОРФ, денеска објавија дека 17-годишен Австриец со турско потекло е уапсен под сомнение дека бил член на терористичка група и планирал терористички напад во Виена.

Активностите на момчето долго време беа следени од Канцеларијата за заштита на Уставот и борба против тероризмот. Така било утврдено дека 17-годишникот изразил конкретни планови за терористички напад во Виена во група за разговор на Интернет. Тој, исто така, сподели слика на која држи борбен нож во едната рака, додека другата е подигнат во знак на поздрав на ИСИЛ. Се наведува и дека тој пред истражителите признал дека го планирал нападот, сметајќи на сопствената смрт. Тој, наводно, навел атентатори од Виена, Берлин и Франција како свој пример.

Со младиот човек, кој живее со своите родители во виенскиот станбен кварт Фаворитен, специјалните полициски единици пронајдоа шаблони за лого на ИСИЛ, борбен нож и разни носачи на податоци. Медиумите јавуваат дека 17-годишникот кој на истражителите им рекол дека е строг исламски верник, бил уапсен во Виена пред пет дена. Станува збор за млад човек кој од раѓање има австриско државјанство.

Би можело да ве интересира

Германската полиција уапси маж осомничен дека е член на ИСИС

Горан Наумовски

Тинејџер од Босна и Херцеговина се заканувал дека ќе разнесе продавници во Виена

Горан Наумовски

Инцидент во Виена: Тинејџер со ножици избодел другар

Горан Наумовски

По масакрот во Москва, Исламската држава се врти кон Европа и Америка

Откажани летовите Скопје – Виена поради штрајкот во „Аустријан ерлајнс“

ИСИС-К планира уште еден терористички напад во следните шест месеци