sri lanka

Свет

Побегнатиот поранешен претседател на Шри Ланка, Раџапакса се врати во татковината

А1он
Поранешниот претседател на Шри Ланка, Готабаја Раџапакса, кој во јули побегна од државата, откако десетици илјади демонстранти упаднаа во неговиот дом и канцеларија поради економската
Свет

Владата на Шри Ланка бара ограничување на ингеренциите на претседателот

А1он
Владата на Шри Ланка поднесе предлог уставен амандман до Парламентот, чија цел е ограничување на претседателските овластувања. Според предлогот, дел од ингеренциите на претседателот на
Свет

Протест против владината репресија на Шри Ланка

А1он
Стотици граѓани на Шри Ланка денеска протестираа против владината репресија и примената на Законот за вонредна состојба против демонстранти. Протестот го предводеа верски и синдикални
Свет

Парламентот на Шри Ланка изгласа продолжување на вонредната состојба

А1он
Парламентот на Шри Ланка денеска изгласа продолжување на вонредната состојба и покрај силните протести од главните опозициски партии, јави ДПА. За продолжување за еден месец
Свет

Динеш Гунавардена денеска положи заклетва како премиер на Шри Ланка

А1он
Високиот функционер во Парламентот на Шри Ланка, Динеш Гунавардена денеска положи заклетва на премиерската функција, еден ден откако Ранил Викремесинге положи заклетва како претседател. Гунавардена
Свет

Досегашниот премиер на Шри Ланка избран за претседател на земјата

А1он
Премиерот на Шри Ланка, Ранил Викремесинге, со големо мнозинство денеска беше избран за претседател на земјата, на местото на Готабаја Раџапакса, кој побегна од државата
Свет

Премиерот на Шри Ланка привремено ја презеде должноста претседател на државата

А1он
Премиерот Ранил Викремесинге денеска положи заклетва како привремен претседател на Шри Ланка, додека Парламентот не избере наследник на Готабаја Раџапакса кој избега од земјата и