ciklon

Свет

ВИДЕО: Најмалку 25 загинати и десетмина исчезнати во тропски циклон што го погоди Виетнам

А1он
Најмалку 25 лица загинаа, а десетмина се водат како исчезнати во Виетнам откако тропски циклон ја погоди државата. Циклонот „Молава“ е еден од најсилните во
Свет

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он
Циклонот што ја погоди државата Западен Бенгал во источна Индија оваа недела предизвика штета од 13 милијарди американски долари на инфраструктурата и земјоделските култури, соопштија
Свет

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он
Силниот циклон Амфан ги погоди бреговите на Индија и Бангладеш, поради што повеќе од 2,6 милиони луѓе се евакуирани во засолништа. Циклонот Амфан, еквивалент на
Свет

ВИДЕО: Најмалку три лица загинаа во циклонот Кенет во Комори

А1он
Најмалку три лица загинаа при удар на тропскиот циклон Кенет, а неколку се повредени на островот Комори, соопштија денеска официјални лица од таа источноафриканската држава.
Свет

ВИДЕО: Циклонот Гита ја опустоши островската држава Тонга

А1он
Малата островска држава Тонга во Тихиот Океан е опустошена од тропскиот циклон Гита, кој ги погодил островите минатата ноќ. Според медиумите во Нов Зеланд, циклонот