Индија го одобри првото клиничко испитување на вакцина против Ковид-19

Од:

Индиската компанија „Барат Биотек“ (Bharat Biotech) е прва во Индија која доби одобрување од страна на владиниот регулатор за тестирање вакцина за Ковид-19 на луѓе во земја со повеќе од 1,3 милијарди луѓе, која бележи големо зголемување на новозаразени.

„Индискиот регулатор за лекови го одобри барањето на компанијата за испитување на Коваксин, кој е развиен заедно со Националниот институт за вирологија“, соопшти компанијата.

Тестирањето на вакцините врз луѓето низ целата земја треба да започне во јули.

Вакцината е развиена и произведена во фабриката „Барат Биотек“ во Хајдерабад

Индија, која има помалку заразени само од САД, Бразил и Русија, вчера регистрира речиси 20.000 нови случаи, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Од почетокот на пандемијата во оваа земја починаа повеќе од 16.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

На грчките аеродроми направени над 4.000 тестови за Ковид-19

Ана Ололовска

Гувернерот на Њујорк бара од Трамп да признае дека ја негирал сериозноста на коронавирусот

Ана Ололовска

Во САД владее загриженост заради рекордниот раст на новозараени од коронавирус

Ана Ололовска

Јужна Кореја ги отвори сите 270 плажи, со барање за почитување на строги хигиенски мерки

Ана Ололовска

Во Бразил ќе се тестира вакцина за Ковид-19

Ана Ололовска

Истражување: Луѓето кои се негативни на тестот за коронавирус сè уште може да имаат некој имунитет

Ана Ололовска